Sverige i rollan som den ståndaktige tennsoldaten. Framåt mot seger!
Medan stödet till Ukrainakriget vacklar i bl.a. USA, Tyskland och Frankrike stickeer Sverige ut som det land i världen som skickar mest bistånd till kriget i procent av BNP, enligt Ekonomiska institutet i Kiel som följer utvecklingen i detalj.
Frankrike kommer inte att uppfylla sitt löfte att tilldela 3 miljarder euro i bistånd till Ukraina i år. Det uppger landets försvarsminister Sebastian Lecornu, rapporterar Politico.
"I början av 2024 fanns det ett politiskt beslut om att detta bistånd skulle kunna nå 3 miljarder euro. I verkligheten kommer det att vara mer än 2 miljarder euro, men inte 3 miljarder euro”, sa Lecornu.
Enligt chefen för försvarsministeriet kommer ytterligare medel för att hjälpa Ukraina inte att begäras från parlamentet förrän i slutet av året.
Beslutet att anslå upp till 3 miljarder euro till Kiev 2024 var inskrivet i det bilaterala säkerhetsavtalet mellan Ukraina och Frankrike, undertecknat av Vladimir Zelenskyj och Emmanuel Macron i februari. Paris tvingades dock minska utgifterna för bistånd till Ukraina, eftersom budgetunderskottet för i år kan uppgå till cirka 6 % av landets BNP, skriver tidningen.
Det noteras att Frankrike inte är det enda landet som står inför ett liknande problem. Tyskland har också liknande svårigheter och har nyligen beslutat att helt avbryta leveranserna av tunga vapen 2025.
I USA lär inga nya anslag komma förrän en ny president tillträder.
I veckan märktes en omscvängning till och med i svenska media. Dagens Nyheters Mikael Winearski såg plötsligt ljuset - "peremoga", dvs. Ukrainas seger över Ryssland, var plötsligt inte så säker. Förhandlingar och eldupphör kan hota vid horisonten!
I Sveriges Radio fortsätter dock Maria Persson Löfgren att hålla fanan högt. I tisdagens ekoinslag intervjuade hon en amerikansk militärexpert som visade sig vara ryss och menade att freden kommer närmare ju mer vapen man pumpar in i Ukraina. Samma gamla "peremoga" alltså.
I samma inslag sades att Kurskintrånget visat den ryska militärens svaghet. De hade bara lyckats ta tillbaka 20 % av den ukrainsklockuperade enklaven. Samma dag meddelade ryska nyhetsprogrammet Vesti att över 50 % befriats och att rysk trupp redan står i staden Sudzjas utkanter.
Vad tjänade Zelenskyj på detta äventyr mer än tiotusentals nya gravar? Evakuering av den närmsta Ukrainska staden Sumy pågår.
warandpeace.ru
Inga kommentarer :
Skicka en kommentar
Bara signerade inlägg tas in.