10 november 2025

Vinterfiske vid Lena

Här TV-kanalen Rossiyas reporter med ett exemplar av nelma,
en art av laxfisk och en rovfisk som finns i polartrakterna.


Under den ylande arktiska vinden börjar fiskarna skörda det "levande silvret" från floden Lena. Här i Bulunskij-distriktet är höstens fiskesäsong igång, då fisk samlas för att leka. Detta är den bästa tiden för fiske. Men vädret kan vara lite av en överraskning, rapporterar Vesti Nedeli på TV-kanalen Rossiya. Nedan följer texten till TV-reportaget.*


”I år betedde sig floden Lena på ett väldigt, väldigt intressant sätt. Det är som om naturen skyddar sig själv: vindarna, kylan och den tidiga hösten gjorde fiske omöjligt. Men det är okej, det är bara så det är”, säger Mixhail Sivtsev, fiskare vid Bulunskoye kommunala enhetsföretag.


Trots snön och den bitande vinden ler lyckan äntligen mot fiskarna. De drar in nät fyllda med nordliga delikatesser – siklöja och muksun (en laxarts specifik för just dessa polarvatten). Fiskarna har bara två veckor på sig att uppfylla sin kvot.

"Medan fiskarna fångar fyra till fem säckar siklöja på en enda fisketur, fångar de 30 till 40 muksun. Trots bristen på fisk försöker fiskarna fortfarande att uppfylla sin kvot", säger Ruslan Lukin, chef för Bulunskoje kommunala enhetsföretag.

Fisken som fångas i näten fryses omedelbart in och saltas för att bevara dess kvalitet. Varje specialbehållare fylls till brädden och transporteras längs floden Lena till Jakutsk.

Tiotals ton arktisk fisk placeras omedelbart i frysar. Temperaturer på -30 °C (-30 °F) är idealiska för att hålla denna nordliga produkt färsk.

Meterlånga nelmafiskar på över 20 kilogram bärgas. Den är också snabbfryst, vilket bevarar både dess näringsegenskaper och dess smak.

Den färskaste arktiska delikatessen kommer snart att dyka upp på jakutiska bord. Trots vädrets nycker förbereder sig polarfiskarna redan för isfiske.

Invånarna i jakutiska byar har redan börjat isfiska i sjöar. De ger sig ut i massor på den tjockare isen för att tvinga in karpar i hundrametersnät.

Noten sänks ner i vattnet genom ett centralt hål nära stranden. Det är här kapplöpningen mot tiden börjar – fiskare borrar hål på båda sidor av dammen. De drar sedan nätet genom dessa hål. De måste hålla jämna steg, annars kan fiskeredskapen trassla in sig. Den mest erfarna fiskaren leder processen.

”Det här är första gången jag är här. Det finns en förman här som ger anvisningar, korrigerar och vägleder oss. Vi är redan mer än halvvägs. Jag har redan förstått konceptet och verkar ligga i samma takt som alla andra”, berättar Nikolaj Djakonov.

Arbete pågår i hela reservoaren. Alla som deltar måste ge sig av en påse utvald karp. En enda munkha kan förse en hel by med mat under den långa, hårda vintern.

Munkha är namnet på en gammal vinterfiskemetod. Jakutisk karp, eller sobo som lokalbefolkningen kallar den, kan övervintra och överleva nedfrysningen av vattnet ända ner till botten. Den gödda fisken, som fångas strax före vinterdvalan, hjälper jakuterna att överleva de hårda vintrarna.

I en annan scen sågas is. Ljudet av motorsågar och klirrandet av järn ekar över floden. Detta är det traditionella sättet att få dricksvatten för invånare i privata hem utan rinnande vatten året runt.

”Vår flod Lena är en av de renaste i Ryssland, och därför skördar vi is för att dricka och för hushållsbehov under vintern”, säger Nikolaj Jegorov, anställd vid Jakutsks civilförsvars- och nödsituationsavdelning.

Kristallklara isblock dras ut med järntänger och lastas på en lastbil. 

I tundrazonen i Jakutien hålls tamrenar infångade vid renskötselföretag. Nästan 170 000 tamrenar behöver räknas och deras kondition kontrolleras. Detta är nödvändigt för att bevara hjordens antal och förbereda den för vintern.

För jakuterna är den första frosten ingen en anledning att stanna inomhus. Så snart vinterkylan sätter in börjar lokalbefolkningen förbereda sig för den långa jakutiska vintern. Även om det är relativt varmt just nu – bara minus 20 grader.

Frosten tilltar, och med den blir förhållandena vid floden Lena alltmer utmanande. För närvarande är svävare det enda sättet att ansluta Jakutsks invånare till det federala transportnätet.

Meteorologer bekräftar att hösten var ovanligt varm i stora delar av Jakutien. Temperaturerna låg kvar över genomsnittet under hela oktober. Den utdragna hösten är över och frosten har återvänt till republiken.

"Den 4 november, med ankomsten av kall arktisk luft, drabbade de första frostknäpparna nordost. Den lägsta temperaturen, minus 45 grader Celsius, observerades vid Sjelogontsy-stationen i Olenjok-distriktet. Kallt väder, nära det normala, kommer att bestå över större delen av Jakutien fram till slutet av veckan."

Sådant frostigt väder kommer säkerligen att glädja stadens invånare. Jakuterna ser redan fram emot vintern.

– Vädret är fantastiskt. Det är frostigt. Det känns redan som att vintern är precis runt hörnet.

Glödande järn blir formbart i en hantverkares händer. Mitt i hettan och gnistorna föds en jakutisk kniv – ett historiskt arv från sakhafolket. Mycket snart kommer detta stycke att bli en del av en stor vinterfestival: "Vintern börjar i Jakutien".

I år får smeder en ny möjlighet att visa upp sina färdigheter. För första gången kommer en tävling att hållas där hantverkare från hela Jakutien kommer att samlas för att testa sin konst och sitt hantverk. Det kommer att vara en del av en storskalig och livfull festival.

Jakutien markerar vinterns första tecken. Det är härifrån som kylan gradvis sprider sig över landet. Att vintern börjar i Jakutien syns också i den huvudsakliga nyårsdekorationen. Installationen av den gröna skönheten har påbörjats på det centrala torget i den regionala huvudstaden. Ljusets tänds traditionellt den 1 december. Festivalprogrammet lovar att bli särskilt rikt och sammanför traditioner, hantverk och kultur i regionen.

Rossiya 1, Vesti Nedeli

* För att titta på TV-kanalen Rossiya måste du kringgå EU:s censur. Det finns i stort sett tre vägar att göra detta. 1) med VPN 2) med IPTV eller 3) genom att ändra DNS-inställningar enligt nedan:




Inga kommentarer :

Skicka en kommentar

Bara signerade inlägg tas in.